روزنامه سازندگی

راهنما چی گوش بدهیم؟

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 ساعت 20:6

وریشه/ نغمه: پیشنهاد موسیقی

بیژن کامکار مثل دیگر اعضای خانواده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش نزد پدرش حسن کامکار به یادگیری موسیقی پرداخت. اولین فعالیت حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای او در رادیو به‌عنوان خواننده بوده ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است.

سازندگی: اولین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سازی که او برگزید تنبک بود اما پس از آن با سازهای ملودیکا و تار به نوازندگی در گروه خانوادگی کامکارها پرداخت. کامکار جزو بنیانگذاران گروه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شیدا و عارف هم است و در کنسرت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و آثار متعدد به عنوان نوازنده و گاهی خواننده این گروه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هم حضور داشته ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است. آلبوم «وریشه» جدیدترین آلبوم بیژن کامکار به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید که به زبان کردی است.

کامکار هنرمند صاحب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نام و بزرگ موسیقی ایرانی، خواننده این آلبوم بوده و کاوه سپندار آهنگسازی آن را انجام داده است. اینکه کاوه سپندار را در نقش آهنگساز و تنظیم‌کننده تمام قطعات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینیم، به این معنا است که قطعات کاملا نو و تازه هستند. با این حال ساختار و چارچوب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موسیقی کردی در آن رعایت شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و صدای گرم و اصیل بیژن کامکار نیز زیبایی دوچندانی به کار داده است. آلبوم «وریشه» شامل قطعات «پیری موغان»، «یادگار»، «کوهستان»، «تکنوازی عود»،
«تکنوازی نی» و ... است.